Ayubu Yuda

Ajubu je kluk, který se srdnatě pere s tím, že mluví překotně a není mu vždy moc rozumět, a to tedy ani ve svahilštině, řekla bych. Taky je neskutečně pilný v učení. Opakuje si věci nahlas a zodpovědně se snaží každý večer namemorovat něco z těch středoškolských šíleností, od součástek mikroskopu po stavbu kostry nebo tanzanijskou historii.  ...z blogu naší dobrovolnice Marie

Ayubu přišel do sirotčince v Mahangu se svým dvojčetem Abu v roce 2010, ještě před tím než stálo Centrum pro sirotky. Ubytováním jim poskytly řeholní sestry z misijní stanice. Jejich matka zemřela v roce 2007, když bylo dětem 6 let. Otec nebyl znám. Jejich prarodiče se nedokázali o všechny děti sami postarat, Ayubu a Abu mají další 3 sourozence. Nicméně prarodiče bydlí poblíž a tak se občas mohou s kluky navštěvovat. 

Od malička si přeje být vojákem nebo policajtem. Chce bojovat proti zločinu. Jeho povaha je však velmi mírná, laskavá a poslušná, za to sílu má pořádnou! I přes svůj hendikep koktání, ho mají všechny děti v Centru velmi rády. Ayubu je neuvěřitelně pracovitý, skoro víc než všechny ostatní děti dohromady. Když ho člověk nenajde na poli, určitě krmí dobytek ve chlívku. Pro farmaření má velké nadání, zároveň není hloupý a má dobré výsledky ve škole, zjm. v matematice. To je pro něj velká šance, že po střední škole se dostane dál, na tu vysněnou vojenskou. Vůbec bychom se nezlobili, kdyby Ayubu zůstal v budoucnu v sirotčinci jako vychovatel - velmi by se na tu práci hodil, má hezký vztah k dětem. Ale přejeme mu, ať dosáhne toho, po čem touží!

O SIROTKOVI AKTUÁLNĚ - 2019/2020                                                                          
Ayubu letos dokončil střední školu Jakaya, ale bohužel neúspěšně. Podobný osud však potkalo většinu dětí z jeho ročníku. Ayubu se musel poprat sám se sebou, protože se mu ze dne na den rozplynul sen stát se vojákem. Našli jsme společně cestu, jak se dál dovzdělat praktickým směrem. Od března nastoupí na krátkodobý kurz svářeče do města Mbeya a v létě po sklizni rýže bude moci nastoupit na další kurz automechanika. Propojení těchto kurzů se ukazuje v Tanzanii jako progresivní. Od ledna 2020 může nastoupit na dlouhodobý kurz, který půjde, co do znalostí i praxe do větší hloubky.  

O sirotkovi - 2018/2019
Jak jsme se letos od jeho učitelů na střední škole dověděli, neprospívá zrovna nejlépe. Bylo to pro nás překvapení, protože se poměrně dobře domluví anglicky, čili jazykem, ve kterém jsou vyučovány ve škole všechny předměty. Ayubu je právě se svým bratrem Abu v posledním ročníku SŠ, závěrečné zkoušky budou na podzim a výsledky v únoru příštího roku. Pokud se jim nepodaří ukončit školu úspěšně, nebudou žádnou výjimkou, protože opravdu jen nízké procento studentů venkovských škol střední školu zvládne. Co bude dál nebudeme prozatím předbíhat, ale pokud nebude pokračovat na high school, existují další možnosti jako je např. výuka řemesla. 

O sirotkovi - 2017/2018
Ayubu je nejsilnější kluk v sirotčinci. Dobře si jsou toho vědomi učitelé na střední škole, tak je neustále v roli prefekta, který sjednává pořádek. Ayubu je ve třeťáku, jeho výsledky jsou průměrné. V angličtině dělá pokroky, stejně tak i zadrhávání v řeči se lepší. Kdykoliv je cokoliv potřeba, mohl by se pro blaho dobrovolníků roztrhnout, nejednou nám odnášel těžké krosny až na práh pokoje. Ale pomáhá nejen dobrovolníkům, ale všude kde je potřeba. Je aktivní a společenský. Děti ho zbožňují, protože je zvedá do výšky a vtipkuje s nimi.

Děkujeme adoptivním rodičům paní Michaele z Karviné za podporu Ayubových základních potřeb. Variabilní symbol: 2222

Děkujeme dobrovolnici Ivetě za podporu Ayubova vzdělání.