Damian Mengo

Nejstarší z kluků je  třeťák (na střědní) Damian. Když jsme se seznamovali, dělali kluci vtípky na to, že on je "fakt černej, nejčernější ze všech". Já na těch "padesát odstínů hnědi" zas tak vycvičený jemnocit nemám. Zato vím, že to umí s prvním dojmem. Hodně často vstupuje do místnosti s výkřikem: "Okej, okej, senkju!" Nevíte, za co děkuje, ale ten dojem zůstává... Od něj to chytil malý Francis. Čím víc to používá ten, u Damiana dochází k redukci. Není přece hloupý.  ... z blogu naší dobrovolnice Marie

Damian pochází z vesnice Utengule, jeho rodiče zemřeli na nějakou nemoc. Má sestru Hanifu a 4 bratry, ti byli po smrti rodičů umístěni u příbuzných. Damian žil u poměrně starého  dědečka a do sirotčince odešel dobrovolně. Baví ho pracovat na rýžovém i kukuřičném poli a je šikovný na opravování různých elektricých zařízení. Chtěl by se stát elektrikářem.

O SIROTKOVI AKTUÁLNĚ - 2019/2020
Damian úspěšně dokončil ročník, který opakoval na soukromé škole Ulambya v Mbeya. Kombinace předmětů má dostačující na to, aby pokračoval za svým snem stát se doktorem. To je velký úspěch! Damián sice trošku váhá, jestli chce být doktor pro zvířata nebo pro lidi, ale brzy se definitivně rozhodne. Tak jako tak, bude škola začínat až někdy kolem června, to je klasický počátek roku pro High school, ať už je specializace jakákoliv. Celková potřebná roční částka zůstává nezměněna. Jedná se o 25 000 Kč/ročně. Damian je velmi hodný kluk, velmi vděčný za pomoc. On sám hodně pomáhá mladším dětem. V sirotčinci byl zvolen za „medika“ – má dohled nad lékárničkou a pokud je někdo nemocný, tak se o něj snaží postarat.  I týmu Bez mámy byl Damian letos velmi nápomocný, nejen s překlady dopisů od sirotků pro adoptivní rodiče, ale také například kopal díry na nové stromy, což je v podmínkách Mahanga, na lávovém podloží, skutečný oříšek.

O sirotkovi - 2018/2019
Letos se Damián osmělil komunikovat více s  dobrovolníky, normálně je to dost stydlivý kluk. Ukázalo se, že se dost dobře dorozumí anglicky, a tak nám pomáhal s  překlady s  místními lidmi a se sirotky mimo centrum. Také nese velký podíl na tom, že se na misi dostavěl přístřešek na dřevo.
Loni Damián dokončil střední školu, ale na výsledky si musel počkat až do letošního února. Všechny včetně něho nás dost překvapilo, že neuzavřel školu úspěšně.  Aktuálně hledáme řešení, co dál. Jednou z  možností je opakovat zkoušku, ale bez pořádného doučování to není reálné. Doučování je až v  Mbeya a to představuje náklady navíc. Hledáme také možnosti výuky řemesel, ale tím se definitivně rozpadá Damiánův sen být doktorem. 

O sirotkovi - 2017/2018
Damian si vždycky přál být doktorem. Jenže časem se ukázalo, že nesnese pohled na krev. Jako jedno z mála dětí se neúčastní přípravy a porcování masa a úspěšně se tomu vyhýbá. Je plachý a nerad komunikuje v angličtině a nebo se jen stydí promluvit na bílé dobrovolnické holky. Jeho mladší brácha k opatrování v sirotčinci je malý Francis. Jsou parádní dvojka. A nejlepší kamarád je pro změnu velký Francis. Damián letos končí střední školu, je to chytrý kluk, tak mu přejeme aby mohl pokračovat dál na high school.

Děkujeme adoptivním rodičům
paní Michaele Součkové

Variabilní symbol: 2271