Bashiru vystudoval obor laboranta s naší pomocí. Po čtyřech letech dobrovolnické práce v nemocnicích se rozhodl založit si vlastní laboratoř. Pomohli jsme mu vybavením, tentokrát formou půjčky, kterou pomalu splácí. Zároveň získal roční smlouvu v nemocnici, kde dříve pracoval zadarmo.

Zaměstnaný 15 hodin denně

Jeho denní režim je drsný. V nemocnici je devět hodin každý den, o víkendu "jen" šest. Po práci v nemocnici míří do laboratoře, kde pracuje do 23 hodin. Večeří až doma.

Manželka, pocházející z velkoměsta Dar es Salaamu, si zvykla na venkovský život a přes den vezme ročního synka a pracuje s tchýní na rýžovém poli. Bashiru má velké plány a my mu fandíme. Jen bychom mu přáli, aby měl čas i odpočívat.

Bashiru nikdy nezapomene při návštěvě donést malý dárek.  

 

Zemědělství - dřina s nejistým výsledkem

Nad lidmi se smilovala nebesa a začalo pršet. Chtělo by se říct: Tak přece jen je vše zachráněno! Ale není. Není sice vše ani ztraceno, ale mnoho je.

 

Dva kluci ze sirotčince, kteří se před pár lety osamostatnili, se snaží protloukat životem. Pomohli jsme jim postavit skromné domečky nedaleko sirotčince a oni dělají, co umí. Ayubu je dříč s vášní pro práci na rýžovém poli i v mlýnici, kde se zbavuje rýže plev a mele kukuřice na mouku.

Fadhili také pěstuje rýži, ale víc ho baví „byznys“ – příležitostně prodává boty a oblečení. Oba jsou však na poli závislí. Jenže žádné vlastní nemají. Koupit si ho? To je nereálné. Většina místních lidí si pole jen pronajímá.

 

Co všechno je v sázce?

Ayubovi  a Fadhilimu jsme pomohli pronajmout každému dva akry (5000 Kč za akr). Po sklizni nám měli za to dát část úrody nebo ji prodat a vrátit peníze. Jenže už teď víme, že nám to vrátit nemohou. Letos je na déšť tak špatný rok, že se zasela jen půlka pronajatého pole. A to jim sotva vystačí na jídlo a možná na osivo pro příští rok. Na splacení dluhu nebo pronájem pole pro další sezónu ani náhodou.

Vítejte v začarovaném kruhu bídy!

Stačí, aby se opozdilo období dešťů, pak v půlce sezóny pršení ustalo na měsíc, je hotovo. Když přijde Bez mámy o 5000 potažmo 10 000 Kč za nájem neobdělaných polí, je nám to líto, ale přežijeme. Když o takovou investici přijdou místní, je to mnohem bolestivější.

 Takhle by to mělo normálně na poli vypadat (únor 2024)

 

Nedostatek vody se podepsal na množství osázených polí (březen 2025)

Ani zasetá pole nemají vyhráno. Sice prší, ale vody není dostatek. Je třeba o ni bojovat. Jsou dny, kdy nestačí jen hlídkovat u strouhy, aby člověk pustil vodu na své pole ve správný čas. Někdy je třeba domluvit se s přáteli, vzít mačetu a vyhádat si vodu u těch, co mají větší pole, že voda není jen jejich. Po uplynutí časového limitu ji musí nechat proudit dál. A pokud ne? Pak už nejde jen o úrodu, ale o přežití.

 -----------

🥲Stále nám nefungují sociální sítě a reakce na naše odvolání nepřišla. Pokud můžete sdílejte náš blog na facebooku vy! (Vykopírujte adresu článku blogu a vložte do příspěvku na facebooku, přidejte komentář: @Bezmámy mise pokračuje!)

Děkujeme 🙏. ASANTE

👉 Alespoň všichni budou vědět, že jsme v pořádku a pokračujeme v projektech! 

Autor:
Míša Gongolová