Donaldia Ipyana Maluka

*1. 5. 1998 | dívka

V době kdy odešla její matka...

Donaldia je jedním ze 4 dětí chudé venkovské ženy. Svého otce nepoznala, protože zmizel ještě dřív, než se narodila. Ostatní děti mají jiného otce. Sestra Donaldie, Stela (Jamila), byla jako poslána k příbuzným, takže se se sestrou ani neznaly. Matka později ochrnula kvůli neznámé nemoci pohybového aparátu a odešla se léčit do lepších přírodních podmínek ke svým příbuzným. Děti tak zůstaly samotné. O bezvýchodné situaci sportovně nadané a učenlivé studentky nás informovali učitelé z partnerské školy ZŠ Ilenge, kde Donaldia právě dokončovala poslední ročník.

Setkání sourozenců v centru pro sirotky...

Donaldii i jednoho z mladších bratrů Adena jsme přijali v roce 2014 v Centru pro sirotky, později také přišla jejich setra Stela. Bylo to velmi radostné setkání, protože se sourozenci doposud neznali.  Z sester se staly i dobré přítelkyně. Donaldia už nemusí pečovat o své sourozence jako matka, ale pouze jako sestra. Práci o domácnost sdílejí všechny děti v Centru bez rozdílů. V roce 2017 Donaldia absolvovala poslední ročník střední školy.

O SIROTKOVI AKTUÁLNĚ - 2019/2020
Donaldia studuje už druhý rok na univerzitě v Dodomě. Její obor je sociální pracovník, má za sebou třetí semestr studia a výsledky ukazují, že úspěšně. Mimo své teoretické vzdělávání musí pravidelně vykonávat praxi. Tato praxe připadla letos na Vánoce a nepodařilo se ji to zajistit tak, aby ji měla poblíž centra pro sirotky v Mahangu. Do Centra za svou rodinou se přijela podívat až v průběhu února, ale to už jsme ji bohužel osobně nezastihli. Studium v Tanzanii klade vysoké nároky, ale Donaldia je chytrá, poctivá a zodpovědná dívka, u které nemáme pochyb o tom, že to zvládne.

O sirotkovi - 2018/2019
Donaldia slaví velké úspěchy! Byla přijata na univerzitu se zaměřením Sociální pracovnice. Přijetí na univerzitu je opravdu velký úspěch, který se povede jen málokomu, kdo absolvuje obyčejnou státní venkovskou střední školu, nicméně Donaldia to dokázala. Univerzitu studuje v  hlavním městě Dodoma. Protože v  době Vánoc zrovna dělala praxi nedaleko sirotčince, měli jsme možnost se s  ní několikrát potkat a musíme říct, že se z  ní klube zralá a zodpovědná žena. Škoda, že ji stále trápí zdravotní problémy nohou, kterým neumějí lékaři přijít na kloub. 

O sirotkovi - 2017/2018
Donaldia ukončila střední školu. Všichni tvrdí, že úspěšně, ale výsledky nejsou zatím známy. Čeká se na ně neuvěřitelných 5 měsíců. Každá zkouška se totiž vyhodnocuje na úrovní celostátní a každá někde jinde, v jiném tanzanském městě. Dovedete si představit ty nervy, když stále nevíte, na jakou školu se můžete hlásit? Přijímačky se totiž dělají podle výsledků závěrečných zkoušek jednotlivých předmětů. Donaldia vidí svou budoucnost ve zdravotnictví, ale uvidíme, kam ji výsledky závěrečných zkoušek pošlou. S domácností i s péčí o dětí už obstojí jako zralá žena, ale ke vdávání ještě nesměřuje. Jako první z holek v sirotčinci si nechala udělat africké vlasy, jinak je všechny děti nosí nakrátko. Je to taková její odměna za ukončení střední školy.

Pomoc aktuálně hledáme

Variabilní symbol: 2270