Kdo se stará o sirotky?

Mama sestra Epifanie

Řádová sestra Epifanie je u sirotků v Mahangu nejdéle, od roku 2011. Je manažerkou celého Centra. Pro děti je nejen morální autoritou, ale i mámou, kterou také tak oslovují. Její zaměstnání je učitelka na základní škole. S dětmi to prostě umí a i její žáci si ji oblíbili. Do Centra vnáší vzdělanost a na Afriku pokrokové praktiky. Každému ze 30 dětí se věnuje také individuálně a pomáhá léčit zranění, která si sirotci nesou ze svých původních domovů. Její práce má charakter poslání a vykonává ji jako součást své řeholní služby, bez nároku na odměnu.

Patron Joseph 

Patron je v Africe vlastně totéž co u nás vychovatel. Joseph se stará o děti v Centru už od roku 2013. Je mu 26 let. Je velmi pracovitý, schopný práce na poli, ale i s nástroji. Má porozumění s dětmi a pro kluky v Centru je nejen autoritou, ale také přirozeným vzorem. Vede děti k péči o sebe, o své věci, ale také o společné prostory v domácnosti. Také je vede k práci na poli a v zahradě či u domácích zvířat. Tato činnost má pro ně povahu výuky, aby děti nebyly vytrženy z běžného venkovského života a uměly se v budoucnu o sebe postarat. Děti říkají Josephovi "Uncle" - "strejdo". 

Roční plat: 24 000 Kč


Matron Marietha

Matron znamená v Africe vychovatelka pro dívky. Marietha je vychovatelkou jak dívek, tak našich nejmenších dětí, které ještě potřebují celodenní péči a dozor. Marietha má 26 let a je profesionální vychovatelkou s příslušnými certifikáty. Děti ji mají rády a oslovují ji "Aunti" - "teto". V Centru je od roku 2017. Spolu s patronem Josephem a sestrou Epifanií dbají na správné vychování dětí, budují u dětí pěkné vzájemné vztahy, vedou je k péči o sebe i o své věci, učí je běžné práci a pomáhají jim s domácími úkoly.

Roční plat: 24 000 Kč


Kuchařka Albertina 

Albertina  má 50 let a je zasloužilá máma, porodila 8 dětí. Teď už jsou její děti odrostlé a většina z nich má již své rodiny, a tak může Albertina vařit dětem v Centru 2x denně 7 dní v týdnu. Tato práce není jednoduchá, protože denně uvaří přes 60 porcí na otevřeném ohni nebo na kamnech na dřevěné uhlí. Sirotci mají po skupinkách v kuchyni službu, která se střídá každý týden a tak jsou nápomocni a učí se jak na to.

Roční plat: 12 000 Kč


Pomocník Samson

Samson je původním zaměstnáním zedník, takže ví, jak se chopit manuální práce. V Centru se stará o údržbu budov, realizuje drobné zlepšováky provozu a pomáhá s domácími zvířaty. Děti v něm mají další mužský vzor, kluci se často předhánějí, kdo mu bude asistovat, a učí se tak novým dovednostem. Samsona oslovují "Katekist" protože je zároveň v sousední farnosti katechetou. Samson do Centra dojíždí, nezůstává jako ostatní zaměstnanci, kteří pocházejí z velké dálky.

Roční plat: 12 000 Kč


 

Ze života našich pracovníků

v Centru pro sirotky v Mahangu