TINGA TINGA SHOP

Zakoupením obrazů Tinga Tinga podpoříte tanzanské umělce i děti bez mámy. www.tingatingashop.cz

Zakoupením těchto výrobků přispějete na humanitární činnost Bez mámy, z.s., působícího právě v Tanzanii. Vaše pomoc tak bude přímo dvojnásobná: Zakoupením originálního afrického předmětu pomůžete sirotkům k důstojnějším životním podmínka a šanci na lepší budoucnost a zároveň podpoříte i samotné tvůrce těchto předmětů, kteří si to rozhodně zaslouží.

 

UMĚNÍ TINGA TINGA

Umění Tinga Tinga má své kořeny v africké tradici zdobení chýší. Takové chování bylo zaznamenáno zejména v jižní Tanzanii, ve vlasti zakladatele tohoto umění Edwarda Saidi Tingatinga (1937-1972). Původně se obrazy malovaly z pigmentů nalezených v přírodě a hlavními motivy byli lidé a zvířata. Toto umění bylo později realizováno už ne na stěny chýší, ale na dřevěné desky. Po té, co se odstěhoval Tingatinga se svou rodinou do Dar es Salamu za lepší prací, přesunulo se i centrum umění zde. Umění získávalo stále větší popularitu nejen u místních obyvatel, ale také u turistů. Časem byly dřevěné destičky vyměněny za plátno – pro snadnější transport letadlem.

Obrazy jsou nejčastěji malovány syntetickými barvami, používají se dokonce laky na jízdní kola, které dodají barvám živější nádech a lesk. Umělci tvoří svá díla nejčastěji přímo na ulicích. Motivy obrazů vycházejí z africké přírody a symbolicky připomínají hluboké propojení člověka s touto přírodou. Díky pestrým barvám, přírodním motivům a nevšednímu pojetí vyzařuje z obrazů Tinga Tinga pohoda a energie. Na první pohled se může Tinga Tinga jevit jako naivní umění vhodné pouze do dětských pokojů, nicméně tyto obrazy byly draženy například i v renomované newyorské aukční síni Sotheby´s nebo vystavovány ve světových galeriích.

V Dar es Salamu můžeme nalézt i jiné umění než Tinga Tinga. Velmi časté jsou rovněž obrazy s Masai či obrazy zachycující venkovský život v Tanzanii. Oblíbená je také práce s ebenovým dřevem (výroba šperků, nádobí, vyřezávání tradičních sošek, masek, či náboženských předmětů). Tinga Tinga umění známé především z obrazů se začalo, poměrně nedávno, rozpracovávat a rozšiřovat do tvorby dekoračních předmětů, drobných domácích pomůcek, atd.

www.tingatingashop.cz