Zažij Afriku na vlastní kůži

Chceš víc, než jen přispět penězi? Nebo si chceš zahrát fotbal v Africe? Máš duši superhrdiny a srdce pro dobrou věc? Přispěj tím nejcennějším, co máš - svým časem. Za 6 týdnů v Tanzanii (např. jako učitel angličtiny) získáš víc, než jen nezapomenutelné zážitky. Získáš pocit, že děláš to, co dává smysl.

Blogy z mise dobrovolníků

Kdo je dobrovolník Bez mámy

Je to člověk, který vidí smysl v pomoci druhým a neváhá pro to obětovat hodně volného času, spoustu energie a taky nějaké peníze. Je to člověk, který je schopen dělat i malé obyčejné věci, třeba i rutinní a od představy Afriky vzdálené, pro dobro druhých. Měl by to být člověk, který neočekává odměnu a poctu; nejde mu o pouhé získání zkušeností a nevšedních zážitků. Nejede si do Afriky rozlousknout své životní otázky ani léčit zlomené srdce nebo narušené vztahy. Ale spíš by tam měl jet proto, že chce čistě a jednoduše, nabídnout své schopnosti a úsilí jako službu potřebným. Afrika sice každého svým způsobem obdaruje, ale neměl by to být jediný důvod, proč tam jet.

Činnosti dobrovolníků

Pokud je dobrovolník účastníkem mise Bez mámy týmu jeho činnost spočívá v tom, co je aktuálně potřeba. Priority pravidelné mise jsou realizace plánovaných prací na údržbě a zvelebení Centra pro sirotky, distribuce pomoci sirotkům žijící mimo Centrum a projekt Škola škole.

Pokud se jedná o dlouhodobé dobrovolníky pobývající v Tanzanii 3 měsíce a déle nabízí se možnost výuky angličtiny či jiných předmětů na přilehlých školách nebo možnost doučování přímo v Centru pro sirotky. Evropský přístup ve výuce může dětem zjednodušit zapamatování látky, pomoci rozvinout jiné složky myšlení, osvojit si drobnou motoriku, rozšířit dětské obzory. Pro koho je výuka příliš těžkým oříškem, může se stát pomocníkem pečovatele sirotků v Centru a pomáhat dětem s jejich každodenními povinnostmi a věnovat se jim ve volnočasových aktivitách. Zvláštní péči pak potřebují nejmladší děti v Centru, které se ještě nedokáží samy o sebe postarat.

Kde jsou děti, tam musí být prostor pro hru. Každý dobrovolník by měl mít v zásobě hry a jiné volnočasové aktivity, třeba i se vzdělávacím podtextem. Volnočasové aktivity nemají svůj hlavní přínos jen v osvětě samotné, ale i v tom, že děti poznáváme a ony zase čerpají z naší pozornosti, které se jim v běžném životě dostává jen málo.

Jak se stát dobrovolníkem Bez mámy

1. Věk min. 23 let

Věkovým omezením se snažíme, aby na misi do Tanzanie jeli poměrně vyzrálí lidé. Lidé, kteří jsou schopni fyzicky i emočně unést životní prostředí Afriky. Lidé schopni rozumného uvažování. Lidé, kteří už vědí, co chtějí.

2. Aktivity v ČR

Každý, kdo se chce stát dobrovolníkem, si musí být vědom toho, že základ práce spočívá v činnosti pro Bez Mámy zde, v České republice. Tato fáze trvá zpravidla rok a teprve v návaznosti na ní se dobrovolník může zúčastnit mise v Africe.

3. Jazyková vybavenost

Angličtina je jazyk, kterým se člověk domluví téměř všude na světě. V Tanzanii je kromě svahilštiny úředním jazykem. Tanzanie byla v minulosti britskou kolonií (mj. také německou kolonií). Někteří mladí lidé, lidé ve městech, vzdělanější vrstva obyvatel nebo pamětníci kolonie se skutečně anglicky domluví. Znalost angličtiny by měla být na komunikativní úrovni. Neradi slyšíme odpověď na otázku "Umíš anglicky?" - "Domluvím se, rukama nohama." Protože rukama nohama se můžeme domlouvat na dovolené v Chorvatsku, ale ne někde tam, kde máme být užiteční. Taktéž je potřeba naučit se několik pozdravů a zdvořilostních frází ve svahilštině. Jazykovou vybavenost dobrovolníka neváháme otestovat předem.

4. Rozhovor s Bezmámy

Lidé z vedení Bez mámy chtějí dobrovolníka poznat osobněji. Chtějí vědět, co dobrovolníka motivuje k této službě, co umí, a co je schopen obětovat. Koneckonců poznávání je vzájemné, dobrovolník by měl vědět, jakým způsobem organizace pracuje a jaká je její filozofie. Dozví se také, co ho na dané misi čeká a společně se domluví na délce pobytu.

5. Délka pobytu

Aby měla práce na místě smysl, je dobré pobýt zde delší dobu. Doporučujeme 3 měsíce. Za tu dobu člověk stihne lépe poznat kulturu a smýšlení místních obyvatel. Pozná je tak trochu zevnitř, ne jen jako z rychlíku. Nasaje pravou africkou atmosféru, kterou je pak schopen šířit dál. Nyní, v době, kdy ještě nestojí v Mahangu budova pro dobrovolníky, je možné délku pobytu zkrátit, minimálně však na měsíc

6. Finanční náklady

Dobrovolník si hradí veškeré finanční náklady sám ze svých zdrojů.

Letenka

Letenka dle ročního období stojí v rozmezí od 14 000 Kč až do 24 000 Kč (je to cena za cestu tam i zpět).

Vízum

Při vstupu do Tanzanie se platí vízum 50 USD, tj. cca 1200 Kč.

Očkování

Očkování před cestou stojí přibližně 5 000 Kč. Povinné očkování do Tanzanie, zejména na ostrov Zanzibar, kde to stále kontrolují, je očkování proti žluté zimnici. Ostatní očkování jsou pouze doporučená a některá z nich stačí dokonce absolvovat jedenkrát za život. Pro cestu do tropické země je to rozhodně dobrá investice. V očkovacím centru pouze řeknete, kam máte namířeno, a oni vám poradí, jaká očkování potřebujete. Samozřejmě i my rádi předáme svou zkušenost. Obávaná nemoc v Tanzanii je malárie, ale proti ní se nelze nechat očkovat. Je možné užívat preventivně antimalarika.

Doprava

Doprava po Tanzanii není příliš drahá. Přeprava do místa našeho působiště v oblasti Mbeya (cca 800 km od Dar es Saalam) stojí 500 Kč za autobus (10 hod), cca 2000 Kč letadlo (1,5 hod), vlak od roku 2015 nedisponuje 1. třídou, proto tuto přepravu nedoporučujeme. Na místo působiště do Mahanga se chodí pěšky nebo jezdí na motorce (placená služba: cca 4Kč/km). Mezi menšími městy jezdí dodávky pod názvem dala dala. Cena v dala dala je přibližně 1 Kč/km. Průměrně za dopravu v okolí Mahanga zaplatíte cca 500 Kč/měsíc. Celkem za dopravu po Tanzanii cca 1500 Kč (bus), 4500 Kč (letadlo).

Ubytování a strava

Ubytování na místě v Mahangu se neplatí. Přispívá se pouze na jídlo přibližně cca 70 Kč/den.

Naši dobrovolníci

  • Rozina Ribeiro Monteiro

    Studentka Ostravské Univerzity, která se zúčastnila mise 2023. V rámci příprav v ČR vyfundraisovala téměř 40 000 Kč, aby mohla 30ti sirotkům v Mahangu zařídit zdravotní pojištění na celý rok. Na vlastní kůži zažila jak je náročné něco zařídit na tamních úřadech nejen pro cizince, ale i pro místní. Cesta ke zdravotnímu pojištění byla plná kuriozních situací. Rozina si připravila také výukovou prezentaci o životě v České republice, kterou byli ohromeni studenti střední školy Mlondwe v nedalekých horách, kam jsme se společně vydali.
    Přejít na blog
  • manželé Růžičkovi

    Andrea Růžičková - herečka a fotografka a Mikoláš Růžička - hudebník a výtvarník se vypravili na misi do Mahanga o Vánocích roku 2016. Drsné podmínky zažili na vlastní kůži, zvládli nedostatek vody i chudé jednotvárné jídlo. Mezitím, co Mikoláš sázel stromy a maloval pokoje sirotčince, Andrea sbírala materiál na fotovýstavu Bez mámy, se kterou jsme po návratu společně objeli větší města České republiky.
    Přejít na blog
  • Marie Hodinářová

    Bez Mámy je organizace, která se přívětivě koncentruje ve svých cílech. "Nemusíte dělat velké věci, ale dělejte malé s velkou láskou." Tak nějak podobně to řekla Matka Tereza. A moji bezmámovci vědí přesně, o kolik dětí se starají v mahangském sirotčinci i mimo něj, která škola potřebuje tabuli, kdo z holek nebo kluků sní o profesi mechanika nebo zdravotní sestry. Jsou rodina. A protože jsou po velkou část roku trochu daleko na realizaci některých nápadů v rámci chodu, přijíždí teta Maria.
    Přejít na blog

Chci se stát dobrovolníkem